Novohradská růže
Chovatelská stanice - Britská kočka, Egyptská Mau, Kartouzská kočka
 

Doma jsme vždy měli domácí kočičku. Zejména náš "Macíček", ,jak jsme této kočičí slečně říkali, byl miláčkem rodiny. V zimě se chodívala zahřát ke mně pod peřinu, nebo se vyhřívala nad topením na parapetu, případně si vyskočila na psací stůl, kde se nechala vyhřívat stolní lampou a vůbec jí nevadilo, že leží na mých učebnicích a sešitech a já se nemohu připravit do školy. V létě pak doma vyhledávala spíše chládek.

Léta běžela, já jsem se vdala a přestěhovala z rodinného domku do bytu a kočička mi začala chybět. Měla jsem obavy, že domácí kočičce by volný pohyb venku chyběl, a tak padla volba na kočičku ušlechtilou. Ale jakou? Manžel mi sice koupil velkou encyklopedii o plemenech koček, ale vidět tyto pokojové tygry ve skutečnosti je zase něco úplně jiného. A tak, přesně 28.10.2005 na státní svátek, jsme využili volna a vydali se z Kladna do Brna na Mezinárodní výstavu koček, která probíhala v krásných prostorách M-paláce, který poskytoval dostatek místa jak pro chovatele, tak i pro návštěvníky. Do té doby jsme žádnou výstavu koček nikdy nenavštívili a tak jsme byli plni očekávání, co vlastně uvidíme.

Když jsme dorazili na místo, úplně jsem ožila. S katalogem v ruce jsem přebíhala od jedné klece ke druhé a vyptávala se chovatelů na jejich svěřence. Nakonec se mi nejvíce zalíbila britská lilově želvovinová kočička chovatelky Moniky Mulkové z Ostravy. Ta v té době, bohužel, žádná koťátka neměla a tak mne odkázala na chovatelskou stanici paní Šárky Švábkové "Victory Bohemia", která v té době nabízela k odběru koťátka britské krátkosrsté kočky. Poté, co nám Švábkovi e-mailem poslali fotky kočičí slečny Lei, bylo rozhodnuto. Hned následující víkend po brněnské výstavě jsme se vydali do Budišovic u Opavy pro tu nejkrásnější kočičí princeznu. A aby jí nebylo doma smutno (zejména když jsme přes den v práci), tak jsme jí po necelých dvou měsících pořídili kamarádku. Opět jsem využila kontaktů z výstavy. Paní Pudilová z Damníkova nám tam ukazovala fotografie své "demoliční čety", jak říkala svým čtyřem koťátkům kartouzské kočky. Výběr pak byl snadný a tak se Belinka, jak se náš nový přírůstek jmenoval, stala naším i Leiným dárkem k vánocům z chovatelské stanice Porta Moravia.